catbar

Delaware County, NY Genealogy and History Site



Civil War Draftees, Delaware County, NY

Copy submitted by Shirley Houck, electronic file by Joyce Riedinger, June 29, 2000

                                           
                                           Headquarters 100th Reg N.G.S.N.Y.
                                           Walton July 25 1864
     Robert S. Hughston Esq
     Clerk of Delaware County
                Sir
     You are directed and required to draw from the several enroll-
     ments of the Company Dists in the 100th Reg N.G.S.N.Y. now on file
     in the Delaware County Clerks Office, the number specified in this
     requisition to fill each Company to its maximum number to wit-100
     and in case the 1st Class is exhausted, then you will draw the ball-
     ance from the 2nd class That is to say you will draw from the enroll-
     ment of
           Company A  Town of Walton         Forty eight   men
                   B          Colchester     Sixty seven
                   C          Tompkins       Seventy two
                   D          Delhi          Seventy eight
                   E          Franklin       Sixty nine
                   F          Sidney         one hundred
                   G          Hancock        one hundred
                   H          Masonville     one hundred
                   I          Hamden         one hundred
    
     NOTE: The document is torn off here     _________ Martin Colonel

                                      [WALTON]               Co A
    
     State of New York
     Delaware County Clerks Office ss
    
          A list of the names of persons Drafted from the town of Walton
     between the ages of 18 and 30 years to raise Company "A" of the 100th
     Regiment of N.G.S.N.Y. to its maximum number, in pursuance of a requis
     ition from the colonel of said Regiment (Williams Martin Esq) made
     upon the Clerk of the County of Delaware; said Draft having been made by
     the Clerk of the said County at his Office in said County on the 25th
     day of July 1864, in presence of Hon. W. Murray Jr. County Judge of
     said County and Jeremiah B. Eells Esq. Supervisor of the said town of
     Walton
     Dated Delhi July 25th 1864.
        Names
     1 James Simpson                       25  David L Delamater
     2 George Reynolds                     26  Ferris Sprague
     3 Charles Robinson                    27  Wilson F Anderson
     4 George H Mallory                    28  Whitman J Beers
     5 Robert Demond                       29  Edwin B Gilbert
     6 Jacob H Wood                        30  Henry Wakeman
     7 James M Wright                      31  Hector St Clair
     8 Stephen D Booth                     32  William Simpson
     9 William H Rogers                    33  John W Mallory
    10 Clark Gould                         34  Harvey Beadle
    11 George St John                      35  Marcus Hendrix
    12 Seymour B Fitch                     36  George Luscum
    13 Asbury Cable                        37  Henry Simpson
    14 William St John                     38  Perry Andrews
    15 Cyrus A Beers                       39  Asahel Burdine
    16 George H Benedict                   40  John A Dan
    17 Charles Howland                     41  Augustus S Fitch
    18 William Sanderson                   42  Thomas L Ogden
    19 James B White                       43  Patrick Sanderson 
    20 Edwin E Wakeman                     44  Henry W St John
    21 Lewis E Steele                      45  Thomas Simpson
    22 Joseph A Churchill                  46  Abram Crawley
    23 Harvey Hawley                       47  William Cable
    24 William T Telford                   48  James Honeywell
    
    The foregoing we certify to be a correct list of the names of the
    persons drafted at the clerks office this 25th day of July 1864
                            S.G. Niles Dept Co. Clerk Clerk absent
                            W Murray Jr County Judge
                            J B Eells Supervisor Walton
                           [WALTON]                      Co. A
                                      
    State of New York
    Delaware County Clerks Office ss
    A list of the names of persons drafted from the town of Walton between
    the ages of 18 and 30 years to raise Company "A" of the 100th Regiment
    of N.G.S.N.Y. to its maximum number in pursuance of a requisition from
    the Colonel of said Regiment (Williams Martin Esq.) made upon the Clerk
    of the County of Delaware; said draft having been made by the Clerk of
    said County at his Office in said County on the 25th day of July 1864
    in presence of Hon. W. Murray Jr. County Judge of said County and Jere-
    miah B. Eells Esq. Supervisor of the said town of Walton.
    Dated Delhi July 25th 1864
       Names
     1 James Simpson                       25  David L Delemarter
     2 George Reynolds                     26  Ferris Sprague
     3 Charles Robinson                    27  Nelson F Anderson
     4 George H Mallory                    28  Whitman J Beers
     5 Robert DeMond                       29  Edwin B Gilbert
     6 Jacob H. Wood                       30  Henry Wakeman
     7 James H. Wright                     31  Hector Sinclare
     8 Stephen D. Booth                    32  Wm Simpson
     9 Wm H Rogers                         33  John W Mallory
    10 Clark Gould                         34  Harvey Beagle
    11 George St John                      35  Marcus Hendriz
    12 Seymore B Fitch                     36  George Luscumb
    13 Asbury Cable                        37  Henry Simpson
    14 Wm St John                          38  Perry Andrews
    15 Cyrus A Beers                       39  Asil Burdine
    16 George H Benedict                   40  John A Dan
    17 Charles Howland                     41  Augustus S. Fitch
    18 Wm Sanderson                        42  Thomas L. Ogden
    19 James B White                       43  Patrick Sanderson
    20 Edwin E Wakeman                     44  Henry W St John
    21 Lewis E Steele                      45  Thomas Simpson
    22 Joseph A Churchill                  46  Abraham Crawley
    23 Harvey Hawley                       47  Wm Cable
    24 Wm T Tilford                        48  James Honeywell
    
    The forgoing we certify to be a correct list of the names of the per-
    sons drafted at the clerks office in Delaware County on the 25th day
    of July 1864               L.G. Niles Dept. Co. Clerk, Clerk absent
                               W Murray Jr County Judge
                               J.B. Eells Supervisor Walton
    Note; No explanation is given for this duplicate list.
    

                             [COLCHESTER]                   Co. B
     State of New York
     Delaware County Clerk's Office ss
     The following is a list of the names of persons Drafted from
     the town of Colchester, between the ages of 18 and 30 years to raise
     Company "B" of the 100th Regiment of N.G.S.N.Y. to its maximum number,
     in pursuance of a requisition from Williams Martins Col. commanding
     said Regiment, made upon the Clerk of the County of Delaware, said
     Draft having been made by the Clerk of said County at his Office in
     said County on the 29 day of July 1864, in presence of Hon. W. Murray
     Jr. County Judge of said County and E.D. Wayner Esq Supervisor of
     said town of Colchester.
     Dated July 29 1864
        Names
      1 George Broughton                 35  Edgar White
      2 William J Barnhart               36  Smith Lennox
      3 Thomas Vernald                   37  Charles W Mathews
      4 James Wilson                     38  Harrison White
      5 A Eugine Fuller                  39  Charles Wilson
      6 Martin J Wilson                  40  A.S. Sandfield
      7 Michael J Wilson                 41  George Watson
      8 Henry Tiffany                    42  Pilaster Vernold
      9 Charles Elmore.                  43  Lewis Minor
     10 Daniel White                     44  Tracy Baxter
     11 Charles Wood                     45  Cecil C Sewell
     12 James Burley                     46  Andy B Miller
     13 James N Fuller                   47  Chester J Fuller
     14 Edwin Gregory                    48  Augustus Fuller
     15 Mathew Dann                      49  Robert T Miller
     16 Adam S Gunn                      50  Reuben Allen
     17 Simeon T Goodman                 51  M Cook
     18 Ulysses Campbell                 52  William Dennis
     19 Pathan E Comklin                 53  Nathan E Contine
     20 Hiram Wilson                     54  Ezra L More
     21 Orrin Campbell                   55  Charles Gray
     22 Henry Campbell                   56  Charles Bogart
     23 Egbart White                     5?  Thomas Fleming
     24 William P Miller                 58  William McDonald
     25 George Allen                     59  James Paul
     26 Eli Leroy                        60  W Cook
     27 Wesley Cook                      61  Charles Maybes
     28 James Gunn                       62  George Peake
     29 Dayton Fuller                    63  Stephen Russell
     30 Orrin Fuller                     64  James R Shaver
     31 James M Mathews                  65  Leroy Radiker
     32 Gideon Martin                    66  William Fraser
     33 John M McCarter                  67  Hiram Shaver
     34 Isaac McCoy
    We certify the forgoing to be a correct list of the names of the per-
    sons drafted this 29th day of July 1864
    
                                   W Murray Jr County Judge
                                   J H Graham Supervisor Delhi
    
    
                                  [TOMPKINS]                   Co. C
    
     State of New York
     Delaware County Clerk's Office ss
          The following is a list of the names of persons Drafted from
     the town of Tompkins, between the ages of 18 and 30 yrs to raise
     Company "C" of the 100th Regiment of N.G.S.N.Y. to its maximum num-
     ber in pursuance of a requisition from Williams Martin Col. com-
     manding said Regiment made upon the Clerk of said County; said Draft
     having been made by the Clerk of said County on the(blank) day of
     (blank) 1864 in presence of Hon. W. Murray J. County Judge of said
     County and Charles Maples Esq. Supervisor of said town of Tompkins.
     Dated Delhi     (blank) 1864
       Names
      1 Coonrod Shellman              37  John Crocker
      2 Francis Travis                38  Patrick Henegan
      3 Henry Backus                  39  Steven Smith
      4 James H Galley                40  John H Smith
      5 Perris F Whitiker             41  Ezra B Miles
      6 John Constable                42  George Blowers
      7 Hezekiah R Smith              43  Milton W Owens
      8 William Love                  44  Charles R Kelsey
      9 Jeremiah Ward                 45  Robert Fletcher
     10 John Bacheldor                46  Franklin H Ostrom
     11 Joshua P Smith                47  George Kelsey
     12 Charles Huntington            48  Wm Buckbee
     13 Morris R Axtell               49  Wm Lucas
     14 George Carrell                50  Lewis Lockwood
     15 Ovid Frazier                  51  Wm Spring
     16 Charles G Downs               52  Wm Peters
     17 Seward N Miller               53  George Whitehead
     18 Charles Gibson                54  Abram Scott
     19 George Huntington             55  James Coleman
     20 Abram Boyce                   56  Wm Carroll
     21 Stowe F White                 57  Austin L Welch
     22 Alvarado Beebe                58  Eliphalet Cleaver
     23 Earl T Smith                  59  Edwin Morehouse
     24 Sylvester Kipp                60  Robert Kipp
     25 Lorenzo Maxwell               61  Sandford Cable
     26 Francis W Teed                62  Samuel Boyce
     27 George B Ostrom               63  Nathan Williams
     28 Wm A McGibbon                 64  Edgar Burnside
     29 Curtis Marshal Hulce          65  Wallace Sutton Jr
     30 Wm Ward                       66  Arnold S Day
     31 Theodore Kelsey               67  Charles M Sliter
     32 Washington Sutton             68  Charles A Knapp
     33 Peter Palmer or Pulver (sic)  69  Wm H Burrows
     34 Daniel N Whitiker             70  Abram M Butler
     35 Potteer Gregory               71  Squire Cook
     36 David Morterstock             72  George Wally
                           W Murray Jr
                                County Judge
                           Richard E Davis
                                Supervisor of Harpersfield



                                [DELHI]                         Co. D
    The list of names of men drafted from the Town of Delhi for
    Company "D" of the 100th N.G.S.N.Y. is missing as of June 2000.
    78 men) 
                    
                                [FRANKLIN]                Co. E
    State of New York
    Delaware County County Clerks                           ss
         A list of the names of persons Drafted from the town of Franklin
    between the ages of 18 and 30 years to raise Company " " of the 100th
    Regiment of N.G.S.N.Y. to its maximum number in pursuance of a requi-
    sition from Williams Austin Col. Commanding  said Regiment, made upon
    the Clerk of the County of Delaware; said Draft having been made by
    the Clerk of said County at his office in said County on the (blank)
    day 6f July 1864, in presence of Hon. W. Murray Jr County Judge of
    said County and Jas. U. Graham Esq. Supervisor of the said town of
    Delhi.
    Dated Delhi July 29th 1864
        Names
     1 Delavan Spoor                         36 James Jones
     2 Stephen B Smith                       37 Edwin Parsons
     3 Edward Stilson                        38 Harper Hodge
     4 Edwin C Smith                         39 George W McLennon
     5 Charles Bowers                        40 Milton D Moran
     6 Cyrus A Starkie                       41 Jerome Ingals
     7 Lyman Welton                          42 Udell Houck
     8 Emmet Be$gell                         43 Charles Houghtailing
     9 George Stilson                        44 Orley G Pomeroy
    10 Charles Skinner                       45 Enos Jester
    11 Aaron Rogers                          46 John Jordan
    12 O.F. Treadwell                        47 William Nickol
    13 Hagan Tidd                            48 Mosshville Gibbons
    14 Alexander Scott                       49 Anor Munson
    15 James Grant                           50 Elor G Jester
    16 Sylvester Wolcott                     51 John Judson
    17 Anthony T Suttle                      52 Calvin Myrrell
    18 William D Wedger                      53 Theron E Satterly
    19 Grant VanDusan                        54 Gilbert Sherman
    20 Harmon VanAkin                        55 George Brasee
    21 Daniel H Smith                        56 Raymon Walcott
    22 Allis Taft                            57 James M Clearwater
    23 Albert N Webb                         58 Dwight S Chamberlin
    24 Henry A Kingsley                      59 Albert Chamberlin
    25 Peter Wakefield                       60 Frank Forsyth
    26 Reed Bourn                            61 John Alger
    27 Andrew Lawton                         62 Robert Smith
    28 John Jester                           63 Samuel A Dibble
    29 Albert Potter                         64 Mayland B Rowe
    30 Murray Pomeroy                        65 C. Edgar Payne
    31 Albert Foot                           66 Charles E Miller
    32 Merill Edwards                        67 Chancy Demilt
    33 G.W. Jones                            68 Jeremiah Davis
    34 William Allen                         69 James E Rayman
    35 Wesley Pomeroy
    
    We certify the forgoing to be a correct list of the names of the per-
    sons drafted this 29th day of July 1864
                                  W Murray Jr County Judge
                                  J H Graham Supervision Town Delhi

       
                                           Franklin 3d Apl/65
        County Clerk,,
             Sir I sent you a list of persons Exempt from Military duty in
        Co.E. 100th Regt N.Y.S.N.G.,, which ought to be noted on the Enroll-
        ment in your office,, The copy should not have been sent to your
        office untill the Exemptions were made, but the Col (Martin) ordered
        me to send them. At the last of July,- the Exemptions could not be
        made untill the 15th Aug,, you may mark the Exempts or send me the
        copy by Mr Woodruff & I will do it myself,,
                                     Yours Truly
                     Mr Ward Grant Esq / Wm A Taylor
    
        A list of Exempts in Company E 100th Regiment
    
        Alger, John 
        Alger, William                      Dibble, Samuel A
        Allen, William                      Demelt, Chauncey 
                                            Davis, Jeremiah B 
        Bradley, Asahel                     Drake, Francis
        Bower, William 
        Bostwick, Charles                   Elderkin, Jerome
        Barnes, James H                     Edwards, Sherrill
        Buell, Isaac                        Fife, Charles
        Brasee, Clark                       Fritts, Lyman
        Bowers, Charles                     Foote, Albert
        Bowers, John A                      Ferris,George C
        Brasee, Erastus                     Fisher, John Henry
        Bennett, Asahel                     French, Silas
        Bourne, Reed                        Forsythe, Frank
        Boyce, Sanford                      Grant, James
        Betts, George A                     Gibbons, Marshville
        Bush, Clark                         Howard, Fenton
        Barnes Wm H                         Hall, Ira W
        Bowers, Beriah L                    Howard, William
        Barnes, Daniel                      Hitchcock, Matthew
        Babcock, Giles                      Herkimer, Leonard
        Bissell, Emmett                     Houck, Udell
        Beach, Thomas A                     Howe, Isaac B
        Betts, Ripley                       Hodge, John
                                            Houghtaling, Charles
        Cowles, S G                         Hoffman, John C
        Carpenter, Myron H                  Hodges, Harper
        Carver, Chas F                      Harper, Joseph H
        Cahoon, Ira R                       Howe, Eli P
        Clearwater, James M                 Hopkins Egbert
        Chamberlin, Dwight S
        Chamberlin, Egbert
        Chamberlin, Albert                  Ingalls, Jerome
    
    p2  Judson, John                        Merrill, Calvin L
        Jordan, Nathan                      Mudford, Joseph
        Jenkins, Martin K                   Mann, George W
        Jackson, Norman                     Miller, Chas E
        Jester, John                        Merrick, Jas C
        Jammison, Robert
        Jones, James                        Nicol, William
         Jester, Ela G                      Nichols, John H
         Jackson,-Martin                    Payne, C Edgar
         Jackson, Augustus L                Parish, Smith
         Jester, Enos                       Pomeroy, Wesley
         Johnson, Daniel                    Parsons, James H
         Judd, Lyman                        Parsons, Smith
         Jordan, Hiram                      Palmer, Benjamin Jr
         Jordan, John                       Parks, Stephen J
         Jones, George W                    Pomeroy, Samuel
                                            Parsons,Edwin.
         Kingsley, Henry A                  Potter, Albert
         Kneeland, Joseph                   Parsons, Edwin
                                            Pomeroy, Orley G
         Loveland, Abner                    Pomeroy, Mark
         Lawson, Andrew                     Pomeroy, Murray
         Lloyd, John                        Phelps, Alfred
                                            Pierce, E B
         Monson, Anon                       Potwin, T.F.
         Monson, David B                    Payne, Albert
         Monson, Milton,                    Raymond, james E
         Miller, Amasa                      Rich, Orrin S
         Metcalf, Joel                      Rogers, Aaron
         Mitchel, Loren                     Redfield, Jos E
         McLanon, George W                  Rowel, Mayland B
         Merrill, Daniel W                  Remmington, Wilson
         Middlemast, Wm                     Redfield, Elisha C
         Marshall, David                    Rockwell, Starr A
         Mills, Wm M
    
    p3  Rathbun, Alfred                     Weed, James
        Rathbun, G.H.                       Whitbeck, Russell
                                            Webb, Charles W
        Smith, Edwin C                      Welton, Lyman
        Smith, Stephen B                    Wolcott, Sylvester
        Smith, Silas G                      Ward, Dwight
        Skinner, Charles                    Wedger, Wm D
        Scott, Alexander                    Webb, Albert N
        Summer, Frederic                    Wolcott, Linus
        Sherman, Gilbert                    Wells, George H
        Saunders, C.P.                      Wilcox, Orrin
        Saunders, A.H.
        Smith, Simon P
        Satterlee, Thiron E
        Suttle, Anthony T
        Stilson, Edward
        Spoor, Delacan(?)
        Starkey, Cyras A
        Stilson, George
        Sherwood, Peter
        Strong, Dwight
        Taft, Allis
        Teed, Hogan
        Thompson, Dwight
        Treadwell, O.F.
        Udell, William
        Vanakin, Harmon
        Van dusen, Grant
    
    

                                    [SIDNEY]                 Co. F
    
    State of New York
    Delaware County Clerk's Office ss
         The following is a list of the names of persons Drafted from
    the town of Sidney, between the ages of 18 & 30 years to raise Com-
    pany F of the 100th Regiment of N.G.S.N.Y. to its maximum number, in
    pursuance of a requisition from Williams Martin Col. Commanding said
    Regiment, made upon the Clerk of said County; said Draft having been
    made by said Clerk, on the 6th day of August 1864, in presence of Hon.
    W. Murray Jr. County Judge and Richard E Davis Esq Supervisor of the
    said town of Sidney.
    Dated Delhi (blank) 1864
       Names
     1  Orrin Sanders                   51  Abel Spoor
     2  Robert Siver                    52  Daniel Baker
     3  Clark McMullen                  53  Jonathan Skinner
     4  Austin F marvin                 54  John Williams
     5  John Blanchard                  55  George Flint
     6  George McMullen                 56  Henry Firman
     7  George H Van Vradenburgh        57  Eli Fisher
     8  Hiram Lewis                     58  Mason Bryon
     9  Wm. Wells                       59  Charles Stilson
    10  Orson Jinks                     60  George Z Siver
    11  Wm H Winans                     61  Harvey Hitchcock
    12  Daniel H Bristo                 62  George Fagan
    13  David M Baker                   63  Joseph K Smith
    14  LeGrand Ferman                  64  Henry Merwin
    15  George Williams                 65  Philip D Hodges
    16  John Furguson                   66  Gifford Rifenbark
    17  Eugene Hawley                   67  Sterlin Williams
    18  Frank Harrington (Harrington)   68  Harman Parmentier
    19  Wm T Finch Jr                   69  Thomas Mellwood
    20  Chester Cleaveland              70  Wm Redfield
    21  Wm Judson                       71  Jame (?) Haight
    22  George Haight                   72  John C Archer
    23  Henry M fleminS-                73  James Gerowe
    24  Norah Cleaveland                74  Charles Hunt
    25  J.H. Graves                     75  Gideon J Cook
    26  Theodore Snyder                 76  Marcus Gager
    27  Joseph Archer                   77  Judson Wakeman
    28  George Curtis                   78  Truman Lewis
    29  Charles M Bacon                 79  Andrew Munson
    30  Patten Ostrander                80  Horace Gerowe (Gerowe)
    31  Wm. Palmer                      81  Joseph R Bartlett
    32  Calvin Pomeroy                  82  Edwin Johnson
    33  Henry Ostrander                 83  Pitkin Bassell (Pitkin Bassell)
    34  George Rifenbark                84  James A Hughston
    35  Edgar Pomeroy                   85  Tildon Rifenbark
    36  Duane Potter                    86  George Lawton
    37  Eliphalet Bassell               87  Heman Goodrich
    38  Chauncey Coe                    88  Thomas Hamilton
    39  James A Winans                  89  Rensaler Hubbard
    40  Ira Coe                         90  Orrin Sprague
    41  Reyd J Stemy                    91  Augustus Ostrander
    42  Walton Basse                    92  Morninton Williams
    43  George Simpson                  93  Willard Hand
    44  George H. Pomeroy               94  Robert H Kirk
    45  Monroe Gager                    95  Greer Burdict
    46  Albert Chamberlain              96  Alonzo Judson
    47  Harvey A Collar                 97  Albert Clark
    48  Homer Ives                      98  George Blanchard
    49  Edwin Gager                     99  Edward Shaw
    50  Edwin Hogoboom                 100  Ezra Fitch
    
                                W Murray Jr County Judge
                                Richard E Davis Supervisor of Harpersfield
    
                                     [HANCOCK]              Co. G
    State of New York
    Delaware County Clerk's Office ss
         The following is a list of the names of persons Drafted from the
    town of Hancock, between the ages of 18 and 30 to raise Company G of the
    100th Regiment of N.G.S.N.Y. to its maximum number in pursuance of s
    requisition from Williams Martin Col. commanding said Regiment made upon
    the Clerk of said County, said Draft having been made by the Clerk of
    said County on the 29 day of July 1864, in presence of Hon. W. Murray Jr.
    County Judge of said County and Jas. H. Graham Esq Supervisor of the
    said town of Delhi;
    Dated Delhi July 29 1864
          Names
      1 John Myers                            51  Milo Scutt
      2 Porter Lanfield                       52  John Eberly Jr
      3 Seth H Baxter                         53  Warner Lord
      4 Alonzo G Brooks                       54  Thomas Edwards
      5 Marvin D Wheeler                      55  Samuel Sands Jr
      6 Wilson Lord                           56  Edwin G Humphrey
      7 Peter Lakin                           57  Confucius Geer
      8 Charles Hotchkiss                     58  George Dix
      9 James M Miller                        59  Henry K Hunter
     10 Allen Labar                           60  John Comoneaux
     11 Alexander G Haight                    61  Morris Elwell
     12 Perry Butts                           62  Charles W Bailey
     13 George K Barnes                       63  A.B. Scutt
     14 David Garrison                        64  William B Hathaway
     15 William Lunsden                       65  Edget Lewis
     16 John A Knight                         66  John Smith
     17 William Inman                         67  John McCormack
     18 Ballentyne P Knight                   68  John B Sackett
     19 Edgar Loker                           69  Thomas Leddy
     20 George A Allison                      70  Earl Lakin
     21 Moses Lakin                           71  Gurdon Twadele
     22 Dumfries Lord                         72  Martin Mulvey
     23 Jasper Lord                           73  Michael Tiffany
     24 Basset Williams                       74  Seymour Twaddle
     25 E.W. Griffin                          75  William J Welsh
     26 William Allison Jr                    76  Frederick Hart
     27 Harrison Lakin                        77  George Scutt
     28 Cyrus R Baxter                        78  Marvin W Thomas
     29 Francis Sands                         79  Dwight K Burdick
     30 Ransom Maynard                        80  George Fuller
     31 Nickolas Geer                         81  John Neer
     32 Charles Hait                          82  James Graham

    33 Harvey F Doyl                         83  Henry Knight
    34 Stephen Martin                        84  Charles H Thomas
    35 Albert Leonard                        85  Michael Torney
    36 Henry Mauger                          86  Aristes Bonefond
    37 William J Caldwell                    87  Horrace Sprague
    38 Francis Boniford                      88  Marvin W Thomas
    39 L. T. Pettengille                     89  George A Neer
    40 James H Humphrey                      99  Charles Wilcox
    41 Alexander Shaw                        91  Byran Sprague
    42 Alexander Roff                        92  John Kenan
    43 William Lewis                         93  William P Taylor
    44 Bryan G Lanfield                      94  Michael Tiffany
    45 Cornelius Rickard                     95  Henry Taylor
    46 Jeremiah D Hawk                       96  E.B. Tarbox
    47 Henry Gould                           97  John Miller
    48 Marshall Lord                         98  John Myres 3d
    49 Gordon Miller                         99  Asa Apley
    50 Frederick Fits Rotzler               100  Edward B Smith
    
    We certify the foregoing to be a correct list of the names of the
    persons drafted this 9th day of July 1864
                                  W Murray Jr County Judge
                                  J.H. Graham Supervisor Town Delhi
    
                                   [MASONVILLE]                  Co. H
    State of New York
    Delaware County Clerk's Office ss
         The following is a list of persons Drafted from the town of Masonville
    between the ages of (blank) and (blank) years to raise Company "H" of
    the 100th Regiment N.G.S.N.Y. to its maximum number in pursuance of a
    requisition from Col. Williams Martin , Col. commanding said Regiment
    , made upon the Clerk of said County; said Draft having been made by
    the Clerk of said County on the 6th day of Aug. 1864, in presence of
    Hon. W. Murray, Jr. County Judge of said County and Richard E. Davis, Esq.
    Supervisor of said town of Masonville.
    Dated Delhi August 6th 1864.
         Names
     1 Edwin Brownson                        51 Hopkins Palmer
     2 Abram Beals                           52 Wilfred H Lyon
     3 James Blincoe                         53 James Whitman
     4 Wesley Beach                          54 Joseph H Thorp
     5 Caleb BrundrLdge                      55 John B Gould
     6 Orrin Priest                          56 John H Baumes
     7 Silas Olmsted                         57 Jabez Wells
     8 Richmond Beals                        58 Oliver Baxter
     9 Wm Fuller                             59 Frederick Yale
    10 J.W. Paul                             60 Gardiner Bowman
    11 Homer Vail                            61 Lewis Parker
    12 Calvin Teed                           62 C.V. Bailey
    13 P.K. Scofield                         63 T.S. Leal
    14 Franck Stoddard                       64 Lorenzo Beach
    15 Horace G Teed                         65 H B Lawson
    16 David H Laro                          66 Charles Darling
    17 Edwin Ruttenhurgh                     67 A T Brocere (?)
    18 John Teed                             68 Harvey H Shaw
    19 Jesse Murdock                         69 Eli Makeley
    20 Erwin Ramsdel                         70 Alvin Cuyle
    21 Albert Colvin                         71 R H Utley
    22 Walton Walker                         72 James R Baumis
    23 Almond Beardsley                      73 0 G. Deene
    24 George Teed                           74 Alpheus E Bolt
    25 Lucius Beach                          75 Adolphus Dewey
    26 C.W. Gould                            76 Robt Clark
    27 G.W. Olmsted                          77 O.F. Kentfield
    28 Edwin Niles                           78 John C Northrup
    29 Wilson Wells                          79 John Herrick
    30 James L Lyon                          80 Orrin Humphrey
    31 James P Snay                          81 Nathan Gifford (Gifford)
    32 Daniel Priest                         82 Levi B Neeland
    33 D.L. Northrup                         83 James Earl (Earl)
    34 Obid Carroll                          84 J M Willis (Willis)
    35 Russell Bowdick                       85 N.S. Herrick
    36 James Bailey                          86 Merton B Wilson
    37 Andrew Gardiner                       87 L P Stebbins
    38 Thomas Connolley                      88 R A Vail
    39 Lenon Spoor                           89 Wm D Cuyle
    40 Wm C Bolt                             90 Jabez West
    41 Warren Walden                         91 Aaron Darling
    42 James Vail                            92 Nelson Wilsey (Wilsey)
    43 Nelson Tryon                          93 John Parker
    44 Charles Lawson                        94 Nelson Bowman
    45 Milton Dean                           95 Simon Clark
    46 Abel B Cehofield                      96 G W Schofield
    47 Luther Neff                           97 Isaac Gardiner
    48 Albert Van Slycif                     98 Walton H Mills
    49 Edward W Persons                      99 Wells Ramsdell
    50 John Kelsey                          100 John Dockerty
                                    W Murray Jr
                                     County Judge
                                    Richard E Davis
                                     Supervisor of Harpersfield
    
                                    [HAMDEN]
    
    State of New York
    Delaware County Clerks Office ss
        A list of persons Drafted from the town of Handen between the ages
    of 18 and 30 years to raise Company "I" of the 100th Regiment of N.G.
    S.N.Y. to its maximum number in pursuance of a requisition from
    Williams Martin Col. Commanding said Regiment, made upon the Clerk
    of the County of Delaware; said Draft having been made by the Clerk
    of said County at his Office in said County on the (blank) day of
    July 1864, in presence of Hon. W. Murray Jr County Judge of said
    County and Jas. H. Graham Esq. Supervisor of the said town of Hamden-
    Delhi.
    Dated Delhi July (blank) 1864
         Names
      1 George A Smith                              51 George Launt
      2 Elias B Swart                               52 Augustus Flowers
      3 Samuel Swart                                53 Edward Howland
      4 James Simpson                               54 Herman J Launt
      5 George B Van Akin                           55 Amos Finch
      6 Leonard Decker                              56 Charles Franklin
      7 Augustus Terry                              57 Arthur Montgomery
      8 Franklin Terry                              58 Walter Launt
      9 Charles Andrews                             59 Alexander Lewis Jr
     10 John A Saulton                              60 Peter Taylor
     11 John Bryce Jr                               61 George C Grant
     12 Adam Barnes                                 62 Willis Gray
     13 Joel Brush                                  63 William Griffin
     14 Charles H Bagley                            64 Christopher P Simpson
     15 Charles Brisack                             65 James Taylor
     16 Calder Crawford                             66 Alfred M Covert
     17 Arthur Shaw                                 67 Martin Budine
     18 Donald Crawford Jr                          68 Andrew Douglas
     19 Erastus Taylor                              69 John Lemont
     20 Wesley Terry                                70 James Henderson
     21 Tracy W Brant                               71 Peter LittleJohn
     22 Ambrose Wannemacker                         72 John S Hally
     23 Marcus B Williams                           73 Daniel Munn
     24 James Brush                                 74 William F Close
     25 Solomon Van Atkin                           75 James Fish
     26 William A Russell                           76 Archibald Munn
     27 Elbert Signor                               77 Andrew Eason
     28 Willis Stoodley                             78 Junius Gunn
     29 Robert Van Akin                             79 Daniel B White
     30 Charles A Robison                           80 Samuel W Miller
     31 Charles S Braynard                          81 Benjamin Gray
     32 Edward Coe                                  82 William Dodds
     33 Marcus P Brisack                            83 David W Dart
     34 George                                      84 Edmund Gray
     35 William G Stoddart                          85 John A McLarin
     36 Charles Russell                             86 William Hamilton
     37 James Scott                                 87 Martin Munson
     38 Amos P Wood                                 88 James W Nickol
     39 Asahel Cummings                             89 Peter McAuslin
     40 George S Andrews                            90 Horace Pettis
     41 Wilson M Russell                            91 James Holmes
     42 Daniel B Andrews                            92 James McAuslin
     43 Charles H Telford                           93 Henry Patterson
     44 William Scott                               94 Charles McPhail
     45 James Goldsmith                             95 Abel Munn
     46 Henry A Combs                               96 John Douglas
     47 Hugh Munn                                   97 John B Hawley
     48 Charles (?) Howard                          98 Alexander C Montgomery
     49 Mitchel M Eckler                            99 John W Olmsted
     50 Elbridge C Miller                          100 James K Nish 

Welcome Page of the Delaware County NY Genealogy and History Site